У цій статті ми розглянемо, скільки коштуватиме покупка сервера в Україні. Ми розглянемо різні типи серверів, компоненти та інші моменти, які слід враховувати під час купівлі сервера. Сервери підтримують ІТ-операції вашого бізнесу; вони зберігають файли, запускають програми та становлять основу вашої ІТ-мережі.
Мета цієї статті - пояснити, скільки коштуватиме сервер для малого бізнесу та великого бізнесу. (Ми зосередилися на серверах, які ви купите та встановите у своєму офісі, а не використовуватимете хмарний сервер або сервер, розміщений у центрі обробки даних).
Найбільш популярними постачальниками серверів на ринку є Dell, Fujitsu, Lenovo та Hewlett Packard Enterprise. Серед інших згаданих виробників можна назвати Cisco, Supermicro та Huawei.
Ви можете запитати, хто ж найкращий? Це дуже суб'єктивне питання і на нього важко відповісти. Як і на автомобільному ринку, існують різні класи автомобілів, моделі, двигуни та пакети функцій. Деякі виробники автомобілів домінують в одних сегментах ринку (наприклад, спортивні автомобілі), але менше уваги приділяють іншим (наприклад, міські автомобілі) – сервери та постачальники серверів нічим не відрізняються. Деякі з них є лідерами в області центрів обробки даних/високого класу, в той час як інші мають сильні пропозиції в галузі малого бізнесу.
Перш ніж приділяти занадто багато уваги бренду, найкраще зосередитись на своїх потребах та специфічних міркуваннях для вашого бізнесу.
Типи серверів / форм-фактори
Існує три основні типи серверів:
- Баштовий сервер. Вони трохи схожі на традиційний ПК - ящик, що вертикально стоїть. Баштові сервери іноді називають п'єдестальними серверами. Вони стоять окремо і можуть бути встановлені у шафі або на підлозі.
- Стійковий сервер. Це плоскі сервери, які встановлюються в серверну стойку або шафу. Вони поширені у центрах обробки даних.
- Блейд сервер. Вони виглядають як великі баштові сервери, але насправді є кілька серверів в одному корпусі. Вони забезпечують значно більший обсяг зберігання та продуктивність. Вартість блейд-сервера, як правило, має початковий аванс, але заощаджується на кожному додатковому вузлі, який ви можете додати.
Також важливо відзначити концепцію HCI (Hyper-Converged Infrastructure). HCI зазвичай об'єднує кілька стійкових серверів у кластер високої доступності, використовуючи віртуалізовані обчислення, сховища та мережі. HCI розглядається далі у цій статті. Fujitsu PRIMEFLEX і Nutanix – два приклади рішень HCI.
Вибір моделі та специфікації сервера
При виборі оптимального типу сервера, що підходить для вашого бізнесу, необхідно враховувати кілька факторів.
Розташування та навколишнє середовище
- Де буде встановлено сервер? Чи є у вас серверна шафа чи стійка? Якщо у вас вже є серверна шафа, то має сенс придбати стійковий сервер. За відсутності серверної шафи вам, ймовірно, найкраще підійде сервер Tower (якщо ви не плануєте придбати кілька серверів - у цьому випадку має сенс придбати серверну шафу).
- Чи є у вас серверна кімната та система кондиціонування повітря? Коли сервери працюють, вони використовують вентилятори для охолодження компонентів. Найкраще, щоб сервери працювали при температурі нижче 25-30 градусів Цельсія (у кожного сервера є певні робочі діапазони) та при прийнятному рівні пилу та вологості.
- Чи є у вас кілька серверів? Якщо у вас кілька серверів, то вам, мабуть, варто подумати про серверну шафу. Якщо ви збираєтеся розмістити свій сервер у закритому приміщенні або невеликій кімнаті, вам слід подумати про встановлення кондиціонера, щоб запобігти перегріву сервера. Більш просторі приміщення та відкриті офіси, в яких є достатній приплив повітря та постійна температура навколишнього середовища, не потребують встановлення кондиціонера.
- Чи буде сервер безпечним? Оскільки на сервері зберігатимуться важливі бізнес-дані та дані програм, необхідно визначити безпечне місце для сервера. Вам слід розглянути варіант зачиненого приміщення або захищеної серверної шафи (але пам'ятайте про вимоги до температури, потоку повітря та охолодження).
Розмір та ємність сервера
- Скільки працівників має обслуговувати сервер? Скільки людей буде входити до вашої мережі? Кількість користувачів впливає на розмір вашого сервера, а також на тип та кількість ліцензій на програмне забезпечення, яке вам потрібно.
- Чи знаєте ви, скільки процесора чи оперативної пам'яті вам знадобиться? Якщо вашому підприємству необхідно запускати базу даних або інші серверні програми, постачальник програмного забезпечення може пред'являти особливі вимоги до процесора та оперативної пам'яті.
- Чи є у вашого підприємства важливі вимоги до програм? Деякі постачальники програмного забезпечення (наприклад, бухгалтерські, бізнес-додатки) мають особливі "системні вимоги", яких вам необхідно дотримуватися.
- Скільки пам'яті/ОЗУ? Для найпоширеніших випадків використання в малому бізнесі ми зазвичай рекомендуємо наступне (не враховуючи програмне забезпечення типу VMWare, або бази даних SQL, або поштові сервери Exchange): 16GB 1 – 25 користувачів та 32GB 25+
- Яка модель та скільки процесорів/CPU? Більшості малих підприємств з одним сервером буде потрібно лише один процесор. Якщо ваше програмне забезпечення не висуває особливих вимог, достатньо буде процесора початкового та середнього рівня.
- Чи потрібна мені віртуалізація? Технологія віртуалізації дає змогу розділити ваш сервер на кілька віртуальних серверів. Використання таких програм, як VMWare та Hyper-V для віртуалізації, може полегшити керування сервером та резервне копіювання, однак це може бути пов'язане з певними витратами. Віртуалізація також корисна, коли вам потрібно кілька віртуальних серверів у програмному забезпеченні без необхідності купувати різні фізичні сервери.
Порада: Ми рекомендуємо використовувати віртуалізацію навіть у невеликих розгортаннях, оскільки вона спрощує управління резервним копіюванням та операціями.
А як щодо операційних систем?
Найбільш поширеними серверними операційними системами є Windows Server 2019 та Windows Server 2019 Essentials.
Windows Server 2019 – це остання версія повнофункціональної серверної операційної системи (ОС) від Microsoft. Windows Server - це рекомендована ОС для серверів.
Windows Server 2019 Essentials – це урізана версія Windows Server, орієнтована на малі підприємства. Windows Server Essentials повністю функціональна для середнього малого бізнесу, але має багато обмежень. Якщо ви збираєтеся запускати серверні програми, такі як бухгалтерський облік або CRM, дуже важливо перевірити, чи підтримує постачальник програмного забезпечення Windows Server Essentials.
Технічні характеристики - процесор та оперативна пам'ять
Intel Xeon CPU
Враховуючи велику кількість змінних, важко дати просту відповідь, але ми можемо дати вам деякі приблизні цифри та рекомендації.
Основні фактори, що впливають на ціну сервера, включають:
- Форм-фактор. Стійкові сервери зазвичай дорожчі, ніж баштові.
- Модель процесора. Як і двигун в автомобілі, потужніші двигуни коштують набагато дорожче - і процесори нічим не відрізняються. Для більшості середніх малих підприємств цілком підійде процесор початкового рівня, якщо у вас немає особливих вимог до чогось вищого. Процесори мають різну тактову частоту, кеш-пам'ять та кількість ядер. Intel є найпопулярнішим постачальником серверних процесорів, за ним слідує AMD зі своїми чіпами Ryzen.
- Об'єм оперативної пам'яті. Зазвичай оперативну пам'ять купують кратно 8 або 16 ГБ (тобто 8/16/32/64/128 ГБ). Для середнього бізнесу цілком достатньо 16 чи 32 ГБ. Якщо ви хочете використовувати віртуалізацію або програмне забезпечення для роботи з базами даних, можливо, варто звернути увагу на 64/128 ГБ оперативної пам'яті.
Порада: Вартість процесора може відрізнятися. Зверніть особливу увагу на покоління процесора. Intel та інші виробники регулярно оновлюють свої сімейства процесорів. При покупці сервера зазвичай рекомендується вибирати процесор останнього покоління, щоб отримати переваги у продуктивності та енергоефективності. Хоча якщо ваші вимоги скромні, ви можете отримати знижку на процесори попереднього покоління.
Специфікація - Диск та сховище
Кількість та тип дисків. Диски мають різні рівні продуктивності та ємності:
- Диски SATA є найдешевшими і забезпечують високий рівень зберігання даних на шкоду продуктивності та надійності. Диски SATA - це механічні диски з частинами, що рухаються.
- Диски NL-SAS схожі на диски SATA, але трохи покращені для корпоративного використання, але мають ті ж показники продуктивності та ємності.
- Диски SAS мають більрожче. Як і SATA, диски SAS - це механічні диски з двома швидкостями обертання: 10 тис. об/хв та 15 тис. об/хв. Диски SAS коштують дорожче, ніжш високу продуктивність і надійність, ніж SATA/NL-SAS, але коштують до диски SATA.
- SSD-диски - це диски на основі флеш-пам'яті без частин, що рухаються. Твердотільні накопичувачі - найшвидші диски на ринку, зазвичай у сотні разів швидше за диски SATA. Твердотільні накопичувачі мають менші розміри, але вони набагато швидше і в деяких випадках надійніші за аналогічні механічні диски.
Якщо є достатній бюджет, ми завжди рекомендуємо SSD замість механічних дисків, оскільки підвищення продуктивності є значним.
Технічні характеристики - ОС, віддалене управління та гарантія
- Операційна система. Windows Server + CALs проти Windows Server Essentials. Різницю можна побачити тут.
- Віддалене управління. Сервери можуть поставлятися з картами віддаленого керування, які необхідні, якщо ви хочете, щоб сервер контролювався або керувався віддалено. Ці карти також дозволяють перевіряти стан, статус та операційне середовище сервера. Fujitsu використовує свої карти iRMC, Dell iDRAC та HPe iLO.
- Якщо вам потрібна віртуалізація, можливо, доведеться придбати VMWare або використовувати Hyper-V.
- Гарантія на сервер поширюється на компоненти та відмови дисків. Усі виробники серверів пропонують підтримку та гарантію на обладнання того ж дня або наступного робочого дня. Ми завжди рекомендуємо купувати гарантію разом із сервером. У разі відмови обладнання або диска швидкий дзвінок постачальнику дозволить отримати запасні частини, а часто виїзд інженера на місце для заміни/виправлення компонента. Це безцінно з огляду на важливість сервера для вашого бізнесу.
Порада: Хоча багато хто може розглядати гарантію як "додаткову послугу", виходячи з нашого досвіду керування кількома сотнями серверних середовищ, ми рекомендуємо користуватися підтримкою постачальника, і це дійсно вигідно. Якщо апаратна несправність виникає, ви отримуєте підтримку та запасні частини. Іноді ви можете зіткнутися з помилкою програмного забезпечення (наприклад, VSphere, Microsoft) через проблеми з драйверами або мікропрограмою, і в цьому випадку постачальник може допомогти.
Скільки коштує сервер?
Ці ціни є виключно орієнтовними, оскільки існує безліч змінних та інших факторів, які необхідно брати до уваги. Купуючи сервер, необхідно звернутися за порадою до професіоналів.
Ви повинні розглядати новий сервер як інвестицію для вашого бізнесу, яка може підвищити продуктивність та підтримати зростання вашого бізнесу. Термін служби сучасного сервера становить 3-5 років, а якщо ви виберете надійного постачальника, то надійність буде чудовою, набагато кращою, ніж у звичайного ПК.
- Початковий рівень. Баштовий сервер початкового рівня з процесором Intel Xeon низького класу, 8 ГБ оперативної пам'яті, 3 x 1 ТБ дисками та Windows Server Essentials буде коштувати $600-$800 без урахування додаткової гарантії обладнання. Ці типи серверів призначені для найпростіших випадків використання і повинні супроводжуватися рішенням для резервного копіювання.
- Середній рівень. Баштові сервери середнього рівня із середнім процесором Xeon, 16 ГБ, 4 x 2 ТБ, віддаленим керуванням та Windows Server з 10 x CALs коштуватимуть $1700 – $4000, також без урахування гарантії.
- High-End. Баштові сервери високого класу з SSD дисками, кількома CPU, Windows Server, великим обсягом оперативної пам'яті та програмним забезпеченням для віртуалізації коштуватимуть $4000+.
- Стійкові сервери High-End з аналогічною специфікацією можуть коштувати $4200 – $12000.
- HCI (Гіперконвергентна інфраструктура) з SSD дисками, Fujitsu PRIMEFLEX, VMWare VSAN для великого бізнесу більше $35000.
Гіперконвергентна інфраструктура (HCI)
Можливо, ви чули про HCI або гіперконвергенцію. HCI – це концепція, в якій апаратне забезпечення, зберігання даних, віртуалізація та мережна взаємодія забезпечуються за допомогою єдиної платформи. HCI – це відмінне рішення для тих випадків, коли вам потрібна обчислювальна потужність, надмірність та продуктивність – без складності традиційного середовища. До постачальників HCI входять Fujitsu (PrimeFlex), Nutanix, Simplivity та багато інших. У своїй основі рішення HCI використовують сервери, але керування та налаштування можуть бути зовсім різними.
Вартість збирання сервера
Сервер розробки використовується групами розробників програмного забезпечення для розробки програмного забезпечення, UAT (тестування на приймання користувачем) і створення середовища розробки. Якщо для розробки програмного забезпечення потрібен виділений сервер, специфікація та вартість залежать від вимог (наприклад, SQL Server тощо). Оскільки сервер призначений для розробки та тестування, часто немає необхідності вибирати надвисокопродуктивний або високостійкий сервер.
Вартість сервера бази даних
Для серверів баз даних зазвичай потрібні високопродуктивні процесори, великий обсяг оперативної пам'яті і рекомендується мати дуже швидке сховище, наприклад, SSD. Хоча апаратне забезпечення, пов'язане з сервером баз даних, коштує дорожче, або ресурси, що виділяються на нього, досить великі, вам також необхідно враховувати вартість програмного забезпечення. Деякі платформи баз даних (наприклад, Microsoft SQL Server) мають додаткові ліцензійні витрати на програмне забезпечення. Інші платформи, такі як MariaDB, MongoDB, PGSQL мають відкритий вихідний код.
Вартість сервера для малого бізнесу
Сервер для малого бізнесу зазвичай є універсальним пристроєм, що виконує безліч функцій і забезпечує реальну цінність для малого бізнесу. Зазвичай ми бачимо, як сервери для малого бізнесу використовуються разом із хмарними сервісами, такими як Microsoft 365. Поєднання служб локальної мережі (тобто Active Directory, файлові ресурси, програми) з хмарними службами, такими як Microsoft 365 (E-mail, Sharepoint, Azure), забезпечує найкраще поєднання вартості, продуктивності та безпеки.
Більшість серверів для малого бізнесу – це системи Tower, і найпоширенішим вибором операційної системи є Windows 2019 Essentials.
Інші фактори збирання сервера
- Чи потрібний вам ДБЖ для забезпечення чистого та резервного харчування? Вам слід подумати про придбання невеликого баштового або стійкового ДБЖ, щоб сервери не були пошкоджені або порушені стрибками напруги. Ціна ДБЖ залежатиме від розміру та кількості серверів (наприклад, $300 - $3500).
- Чи потрібне вам кондиціювання повітря? Пам'ятайте наш пункт про відповідне робоче середовище.
- Чи є у вас антивірусне чи інше програмне забезпечення для захисту серверів? Буде корисно, якщо ви розглянете антивірусний захист та захист кінцевих точок від таких компаній, як Sophos, Kaspersky, Trend та BitDefender. Захист кінцевих точок та інше програмне забезпечення безпеки необхідні, якщо ви хочете, щоб ваш сервер був захищений від кіберзагроз та втрати даних. Орієнтовна ціна може становити $5-20 за сервер на місяць - залежно від того, наскільки просунутою має бути захист.
- Скільки коштує обслуговування сервера? Ваш сервер повинен працювати 24x7x365 - це означає, що він споживатиме електроенергію. Консервативне припущення - 5-8 кВт/год на день для невеликого середнього сервера. Ми регулярно розраховуємо TCO/бюджет енергоспоживання для систем наших клієнтів (для складання бюджету або впливу на клімат тощо)
Серверне обладнання з погляду бізнесу
Купівля сервера – це лише одна частина головоломки; Вам також необхідно подумати про його поточну експлуатацію, обслуговування та здоров'я.
- Що ви збираєтеся робити з резервним копіюванням даних? Чи є у вас служба резервного копіювання? Вам необхідно забезпечити надійне резервне копіювання даних та програм на сервері, в ідеалі - за межами майданчика. Багато хмарних послуг надають таку послугу за розумною ціною.
- Хто встановлюватиме, налаштовуватиме та керуватиме вашим сервером? Чи є у вас договір про ІТ-підтримку чи ІТ-компанія, яка візьме на себе цю роботу?
- Хто встановлюватиме виправлення, оновлення та керувати вашим сервером? Чи є у вас угода про кероване обслуговування? MSP (постачальник керованих послуг) буде наглядати за вашим сервером, стежити за його станом, встановлювати виправлення та забезпечувати виконання резервного копіювання.
- А як щодо вартості встановлення сервера? На це питання важко відповісти. Багато залежить від того, скільки даних необхідно перенести, скільки віртуальних серверів вам потрібно, а також від складності середовища (тобто висока доступність, безпека, база даних тощо).
- Як ви захищатимете свій сервер? Захист кінцевих точок, брандмауери, оновлення та дозволу. Подумайте, як ви зміцнюватимете свій сервер і захищатимете свої дані.
Як ми можемо допомогти?
Наша компанія займається продажем серверів по всій Україні, серед наших клієнтів малий, середній та великий бізнес. Якщо вам чи вашому підприємству потрібна консультація та покупка якісного серверного обладнання, то вам слід звернутися до нас.
Ми працюємо з провідними постачальниками. Ми допоможемо вам вибрати відповідну марку/модель/специфікацію, надати консультацію щодо технічних характеристик.
Наша спеціальна команда може допомогти протестувати будь-яку з систем, що цікавлять, і показати всі переваги покупки у нас.