NAS-сервер дозволяє легко зберігати та обмінюватися файлами вдома та на виїзді. На що слід звернути увагу при виборі?
Що таке сервер NAS? Навіщо він використовується? Як обрати найкращий з них?
NAS-сервер (скорочення від Network Attached Storage) – це простий комп'ютер, який використовується для зберігання та обміну великими обсягами даних. Його основним компонентом, звичайно, є жорсткий диск. У домашніх рішеннях зазвичай використовується від одного до чотирьох модулів пам'яті. Професійний NAS у стійці може містити до кількох десятків містких дисків і мати рішення, що сприяють їхній швидкій заміні, резервному копіюванню та запобіганню виходу з ладу.
У домашніх програмах файловий сервер зазвичай використовується як сховище мультимедіа. Залежно від кількості та типу встановлених дисків його загальна місткість може становити від кількох до кількох десятків терабайт. Доступ до розміщених на ньому файлів можна отримати через домашню мережу, дротову або Wi-Fi. Файловий сервер FTP NAS забезпечує безпечний доступ до деяких або всіх файлів для авторизованих користувачів за межами локальної мережі. Підключений комп'ютер, смартфон або телевізор отримує доступ до виділених тек і файлів.
Це дозволяє одному мережному сховищу в будинку виступати як медіаплеєр або сховище, а також мати виділений простір для конкретних користувачів або пристрої. Можна зберігати резервні копії даних або особисті файли. Операційна система сервера часто дозволяє додатково шифрувати дані або блокувати їх паролем. Ці функції також добре працюють у невеликому офісі, надаючи співробітникам безпечне місце для зберігання їх файлів, а також віддалений доступ до них.
NAS також корисний у тих випадках, коли необхідно зберігати великі обсяги даних протягом певного періоду часу, наприклад, домашнього або робочого відеоспостереження. Програмне забезпечення більшості серверів дозволяє налаштувати автоматичне очищення певних файлів за певних умов, наприклад, видалення записів камер відеоспостереження старше ніж за місяць. NAS-сервер також спрощує обмін файлами між співробітниками та членами сім'ї, навіть з-за меж локальної мережі через SSH або FTP.
Таким чином, це чудове рішення, якщо ви хочете, щоб відео та фотографії з вашої поїздки, оброблені на комп'ютері, були миттєво доступні зі смартфона або телевізора, або щоб ними можна було поділитися з друзями та родичами. Це також зручно, коли ви працюєте над своїми проєктами на двох або більше пристроях по черзі. За допомогою NAS ви можете легко зберігати текстові файли, фотографії з телефону та дані польових вимірювань в одній теці та отримувати доступ до них з будь-якої точки світу.
Який сервер NAS обрати?
Критерії вибору NAS-сервера, очевидно, залежать від того, який обсяг даних ви збираєтеся на ньому зберігати та де ви його використовуватимете. Стійкові NAS-сервери - це вибір професійних користувачів, тих, хто має великий обчислювальний центр, або тих, хто підтримує великі вебпортали. У цьому випадку наявність або відсутність дуже специфічних розширених функцій, а також сумісність з обчислювальними машинами та іншими рішеннями, що вже є, можуть визначити вибір.
Сервер для офісу обрати набагато простіше. У переважній більшості випадків до нього повинні застосовуватися ті ж самі критерії, що й до домашнього пристрою. Однак варто пожертвувати деякими мультимедійними можливостями на користь ефективнішого захисту файлової системи або опцій автоматичного резервного копіювання. Також слід розглянути модель великої кількості кишень для надійної системи RAID. Хорошим вибором у цьому сегменті є NAS-сервер QNAP з високим рівнем надійності та безпеки.
Для домашнього пристрою, звичайно, важливими є також функції шифрування та обмеження доступу до файлів. Однак, якщо у вас немає телевізора Smart TV, ви можете захотіти відтворювати свою медіатеку безпосередньо з NAS. Деякі моделі поставляються з простим пультом дистанційного керування для навігації файлової системи або керування гучністю. Ви також можете знайти цікаві додаткові функції, такі як iTunes сервер для синхронізації вашої бібліотеки на локальному диску.
Що стосується операційної системи, то найпоширенішим варіантом є NAS з Linux, як правило, зі спеціальною надбудовою від виробника. Це гарне рішення з точки зору доступу до файлів, що дозволяє звичайним користувачам мати розширений контроль за допомогою консольних команд за протоколом SSH. NAS-сервер Windows також використовується в домашніх програмах. Завдяки звичному інтерфейсу він може виявитися трохи простіше у використанні.
Стандартом є NAS-сервер Wi-Fi, з яким більшість пристроїв пов'язуються безпосередньо через маршрутизатор. Але ніщо не заважає отримати доступ до файлів, що зберігаються на дротовому файловому сервері. USB або кабель мережі можуть передавати файли швидше, ніж Wi-Fi. Тому в деяких ситуаціях, коли вам потрібно передати дуже великий пакет даних, наприклад відео з декількох камер на весіллі, ви заощадите час, під'єднавши обладнання безпосередньо до NAS.
На що звернути увагу при купівлі мережевого сховища?
У випадку домашнього пристрою вибір за кількістю відсіків для жорстких дисків обмежений двома або чотирма. Перший варіант швидше використовується в дешевших моделях, призначених для мультимедіа та зберігання трохи менших обсягів даних. Чотири відсіки для дисків - гарний вибір для більш вимогливих клієнтів і для офісу. Ця архітектура дозволяє використовувати конфігурації RAID 4 або RAID 5, частина простору відводиться під контрольні суми, що є захистом у разі виходу з експлуатації одного з дисків.
Зрозуміло, що сервер, якщо диски не входять в комплект постачання, повинен підтримувати відповідний інтерфейс. Якщо у вас вже є набір пристроїв зберігання, які ви плануєте використовувати в NAS, важливо, щоб вони були сумісні один з одним. Якщо у вас його немає і ви збираєте комплект із нуля, обирайте найшвидшу шину, переважно SATA III. Роз'єми M.2, що використовуються з твердотілими накопичувачами, навряд чи можна зустріти в простіших домашніх серверах через їхню високу ціну та обмежену місткість.
Однак такі рішення вже можна знайти у професійних системах RACK NAS, особливо в устаткуванні, призначеному для центрів обробки даних. Хорошим прикладом такого пристрою є сучасний файловий сервер Synology. У цьому випадку варто обрати модель із потужним процесором, який може виконувати прості операції над вхідними та вихідними потоками даних. При великій кількості дисків стиснення або відповідне розміщення файлів може бути складним завданням.
У разі професійних рішень варто також звернути увагу на діапазон температури та вологості, в якому вони можуть працювати. Пристрій із підвищеною стійкістю до зовнішніх умов може бути помітно дорожчим. Однак це врівноважується більшою безпекою даних та стабільністю роботи в екстремальних ситуаціях, таких як несправність системи кондиціювання у серверній кімнаті. Так само, у разі домашніх та бізнес-рішень більше значення може надаватися обсягу роботи або наявності HDMI-роз'ємів, що дозволяють безпосередньо працювати з телевізором та проєктором.
Існує ще один критерій, який може визначити вибір NAS-сервера. Ціна базових моделей становить приблизно 5000 гривень, а зі збільшенням кількості кишень та додаткових функцій вона зростає навіть до десятка тисяч у разі великих пристроїв RACK. До цього зазвичай додається вартість дисків, яка, звичайно ж, множиться на їхню кількість. Для оптимальних умов роботи NAS-сервера варто обрати таку кількість пристроїв зберігання. Тому остаточний вибір має бути продиктований вашим бюджетом та вимогами.
Чи варто купувати NAS-сервер?
NAS-сервер від D-Link або іншої авторитетної компанії – це дуже цікаве рішення, яке добре підходить для широкого спектра програм. Базова модель, підключена до домашнього маршрутизатора, дозволяє безпечно зберігати та легко обмінюватись або відтворювати мультимедійні та інші файли на різних пристроях. Завдяки можливості встановлювати дозволи в інтерфейсі FTP, можна легко зібрати в одному місці записи з вечірки з друзями, а опція шифрування захистить ваші приватні дані від доступу членів сім'ї.
NAS у компанії – це велика зручність для обміну файлами між співробітниками або цілими відділами. Індивідуальний доступ до тек дозволяє працювати над проєктами як в офісі, так і віддалено, а шифрування забезпечує високий рівень безпеки. Це рішення також покращує контроль за потоком інформації, розуміння баз даних або можливість перевірки ходу виконання завдань. Додатковим цікавим варіантом є створення власного сервера електронної пошти та WWW, що робить вас незалежним від зовнішніх постачальників таких послуг.
Професійні RACK NAS вже є рішенням для центрів обробки даних та серверних кімнат, що працюють із величезними пакетами даних. На них зазвичай встановлено рішення, що захищають від втрати збережених даних і прискорюють читання і запис дисків. Однак через складність їхньої конструкції їх експлуатація вимагає дещо більшого досвіду, ніж у разі більш простих рішень. Однак, NAS RACK - це відмінне рішення для великих компаній та організацій, яким потрібний простір, швидкість та безпека.
Ви шукаєте простий домашній сервер для зберігання улюблених фільмів та фотографій з поїздок та відтворення їх на екрані телевізора? Чи хочете ви спростити обмін файлами між співробітниками вашої компанії, знайти місце для зберігання записів з камер спостереження або зберігати величезні пакети даних з різних джерел? У всіх цих випадках файловий сервер NAS – це вихід. З його допомогою ви зможете легко виконувати всі інші дії, заощаджуючи масу часу і грошей.